
През Tретото българско царство берем плодовете от Възрождението ни. Била е голяма сеитбата тогава. Така колекционерът Александър Алексиев описа в предаването „Операция История“ живота и елита в Царска България, основна през 30-те години на 20 век. „Държавата е давала пари за храмове, за стенописи. Имало е сиропиталища към храмовете. Забележете социалната дейност. А сега безпризорните психично болни се разхождат по улиците. Тогава са ги прибирали хора и са се грижили за Царство България – мъжът взима 2-3 хиляди лева заплата минимум. Жената е домакиня – тя възпитава децата в нравствени и морални устои. Ама кой сега ще го направи. Направиха жената ударничка и секретарка, да не кажа нещо друго. Срам и позор! Жената-майка, богинята-майка да я туриш там на седем стана да тъче. Това е вятър работа“, категоричен беше колекционерът пред Bulgaria ON AIR.
„Майката възпитава децата си. Не сега, както ходят и се събират да взимат прахчета и опиати. Аз трети път ще се обърна към младите хора да видят, че това е истинското опиянение, вътрешното – поезия, музика, изобразително изкуство. А не тия прахчета и опиати, които са външно. Вътрешното опиянение е най-ценното. Това са духовните устои на нацията. Добре, че сега се усетиха от президентството и ще правят някаква среща във връзка с младежите. Ние, ако ги изпуснем… Две поколения с чалга културата изпуснахме. Не може така“, подчерта Алексиев.
На въпрос на Росен Петров може ли да се върне това време като устои, колекционерът отговори: „Всичко може, има приливи и отливи. Където е текло, пак ще тече. Спокойно. Има духовни жалони все още в тая държава. Имало е и ще има. България е новата обетована земя.“
Целия разговор гледайте във видеото.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg