1 / 12
Счупената плоча на паметника на Съветската армия
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Членовете на Националния съвет на БСП приеха предложението на лидера на столичните социалисти Иван Таков за общонационална подписка за запазване на Паметника на Съветската армия на мястото му в Княжеската градина в София. По този начин БСП се противопоставя категорично на поредната офанзива за демонтирането и преместването на монумента, подета този път от ГЕРБ.
„След Втората световна война на територията на България има издигнати над 130 паметника на загиналите руски воини и в чест на победата на Съветската армия. Това е израз на признателността на българския народ пред подвига на всеки един войник, оставил костите си за Освобождението на България и Европа от фашизма. Всички ли ще ги съборят?“, попита риторично Иван Таков.
Лидера на столичните социалисти добави, че „поругаването и събарянето на монументи, късата памет, изкривяването, подмяната и фалшифицирането на историята завършват винаги по един и същи начин. С изключително много жертви“. Той изрази мнение, че война с оръжие не може да бъде спряна, а мир не се постига с поругаване на паметта на жертвите във войните.
„Ако разрушаването на Паметника на Съветската армия в Княжеската градина ще спре войната в Украйна, нека да го разрушат. Големият проблем обаче не е този паметник. Огромната трагедия е, че никой не говори за мир. Единствената тема е войната“, добави лидерът на БСП – София.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg