В настоящата статия ще разгледаме въпроса за гаранционната отговорност при новото строителство и как тя може да ни помогне, ако се сблъскаме с недостатъци на новопостроена сграда. С нарастващия бум на новото строителство е важно да знаем какви са нашите права и как можем да ги защитим според закона. За съжаление голяма част от т.нар. „ново строителство“ има своите недостатъци и след като влезем в имота разбираме за някои от тях. Така, че е важно да знаем какви са правата ни и как можем да ги защитим.
Когато се стигне до проблем, който е свързан с работата на строителя, той поема ангажимент и обещава, че ще отстрани въпросните недостатъци. Но в повечето случаи това си остават празни думи, без покритие. Вероятно щом четете този материал, то знаете за какво става дума и в момента търсите варианти как да си потърсите правата по законов път. Съветваме ви да не вярвате сляпо на обещания, тъй като времето си минава, а с него и гаранциите изтичат. Затова вземете мерки докато не е станало късно!
Ако забележите недостатъци в новата сграда по време на гаранционния срок, имате право да потърсите отстраняването им от строителя. Ако строителят се забави с реагирането или не реагира съответно, следващият стъпка може да бъде съда. В такива случаи е добре да търсите правна помощ, за да защитите своите права и интереси. Консултирайте се с адвокат относно това каква гаранционна отговорност при новото строителство носи строителя и какви мерки може да предприемете, за да защитите правата си. Съветваме ви да потърсите адвокатска кантора, която е специализирана в сферата на имотните дела.
Гаранционните срокове на новопостроена сграда могат да варират в зависимост от типа и характеристиките й. Обикновено законът предвижда определени години, през които можем да искаме отстраняването на недостатъците без заплащане. Отговорността на строителят относно строителните дефекти според ЗУТ е 10 години, но както казахме има някои „дребни условности“, които могат да бъдат използвани недобросъвестно като вратички от строителя. Например, гаранционният срок може да бъде 5 години за структурни проблеми и 2 години за повърхностни недостатъци. Тук е мястото да посочим, че инвеститорът и строителят на новата сграда не носят отговорност, ако щетите са нанесени при странична механична намеса. Например – неправилен монтаж на климатик, след което се появява теч.
Важно е да знаете, че в ЗУТ ясно са дефинирани всички гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи и ползване на завършените строителни обекти. Тези срокове са важни за нас, като собственици на имота, за да можем да упражним нашите права и да бъдем защитени в случай на проблеми.
Може би си задавате въпроса дали е възможно да се разберете със строителя без да отидете на съд. Такава възможност винаги съществува, ако и двете страни са готови да преговарят и намерят консенсусно решение на спора. В много случаи строителите са готови да отстранят недостатъците или да компенсират по някакъв начин своя клиент, за да избегнат правния процес и загубата на своята репутация.
Именно това е един от основните ви козове, които може да използвате при некоректен строител – да се постараете да разпространите навсякъде информация относно вашия проблем и некоректното му отношение, което неминуемо би навредило на имижда на фирмата и съответно да доведе до финансови загуби и отблъскване на потенциални клиенти.
Като заключение, трябва да отбележим, че гаранционната отговорност при новото строителство е важна тема за всеки бъдещ или настоящ собственик на част от новопостроена сграда. Във ваш интерес е да знаете какви са гаранциите, които ни се полагат по закон и как можем да защитим правата си. В случай на проблеми, запомнете, че можете да потърсите правна помощ, за да получите необходимата подкрепа и справедливост, която заслужавате. Съветваме ви да не водите тази борба сами, тъй като строителите разполагат с екип от юристи, които да ги защитават и честно казано битката ще бъде неравностойна.