Цената на кюлчетата се повиши с цели 0,7% и се търгуваше близо до 2650 долара за тройунция.
Цената на златото отново тръгна нагоре, след като Китайската централна банка добави кюлчета към резервите си за първи път от седем месеца. Бързото падане на сирийското правителство допълнително дестабилизира Близкия изток.
Цената на кюлчетата се повиши с цели 0,7% и се търгуваше близо до 2650 долара за тройунция, след като в събота Китайската народна банка съобщи, че е закупила 160 000 тройунции чисто злато през миналия месец. Добавката е първата от април насам, с което приключи 18-месечната серия от покупки, която спомогна за поддържането на цените.
Китайската народна банка все още желае да диверсифицира резервите си
Възобновяването на покупките показва, че Китайската народна банка все още желае да диверсифицира резервите си и да се предпази от обезценяване на валутата, дори при наличието на злато близо до рекордно високи нива. Все пак закупеният обем – около пет тона – беше сравнително малък в сравнение с месечните добавки по-рано тази година.
свързани
Търговците наблюдаваха развитието на ситуацията в Сирия, след като президентът Башар Асад избяга, а бунтовническите войски превзеха столицата Дамаск. В неделя американските въздушни удари поразиха десетки цели на „Ислямска държава“ в централната част на страната, а президентът Джо Байдън предупреди, че падането на Асад може да доведе до възраждане на ислямския екстремизъм. Според ANZ Group Holdings Ltd. сривът на правителството в Сирия може да доведе до нарастване на търсенето на убежище.
свързани
Пазарите са съсредоточени върху докладите за потребителските и производствените цени в САЩ, които се чакат по-късно тази седмица и които се очаква да покажат слабо нарастване на инфлационния натиск. Данните са сред последните ключови показатели преди заседанието на Фед през следващата седмица – последното му политическо решение преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп през януари.
Доходността на държавните ценни книжа се понижи, тъй като търговците увеличиха залозите за ново понижение на лихвените проценти – сценарий, който обикновено е от полза за цената на златото, тъй като по него не се плащат лихви.
Четете повече в bloombergtv.bg.
Снимка: Pexels
Тагове:
Източник: Bgonair.bg