Правителството даде брифинг, от който стана ясно, че договорът с компанията „Боташ“ не е толкова изгоден за България.
„Задължаваме се да плащаме на Турция 2,5 млрд. евро за следващите 13 години, независимо дали ще взимаме газ или не. Това е главната неизгода. Другото е, че им даваме достъп до българския пазар, а третото е, че те не ни дават достъп до техните терминали. Те казват, че ще определят на кой терминал ще разтоварим своя газ. Така могат да търгуват с нашия газ, където си поискат. Разбира се, че „Булгаргаз“ може да бъде изместен. По този начин „Боташ“ може да сключва крайни договори с крайни клиенти. В Турция има истински пазар и конкуренция“, каза енергийният експерт Явор Куюмджиев в студиото на „Денят ON AIR“.
„Аз не разбрах защо толкова много говореха, че сега ще влезем в турските терминали и ще ни дават да пренасяме газ през турската система. Това е невъзможно. Турската конституция забранява преноса на газ от други компании. Те направиха и друга беля. При всичките трансгранични точки трябва да се търгува капацитета. В конкретния случай няма никакъв търг. Просто капацитетът е разпределен поравно, но „Булгаргаз“ плаща на „Булгартрансгаз“, коментира Куюмджиев.
свързани
На въпроса защо този договор е подписан, гостът отговори така:
„Аз имам едно обяснение. Този договор беше започнат да се уговаря в голяма криза с газа. С Русия прекратихме търговските си отношения и тогава се търсеха източници. В онази ситуация подписваха всякакви договори, за да си гарантират доставки. Не съм сигурен, че това е най-доброто решение. Не съм чел договора, но във всеки договор има условие за прекратяване. Знам, че неустойката е цялата сума, която сме платили. Появи се и една добра идея. Възможно е да договорят да се използва стария газопровод „Дружба“, който минава през Турция. Ако се използва той, за да се доставя на Украйна, тогава този договор може да не е толкова брутален. Ето това е една задача за новия министър“.
Днес новият министър коментира и забавянето в зеления преход и даде пример, че са загубени 20 млн. лв. от Фонда за справедлив преход.
свързани
„Този зелен преход вече се случва. Ние вече произвеждаме повече зелена енергия. Наблюдава се друг феномен – натискахме за зелената енергия и цената около обяд става нулева или отрицателна. Това е по-големият проблем за зелената енергия. Ако това се запази, инвестицията ще стане не особено симпатична за инвеститорите, защото ще губят пари“, каза енергийният експерт в ефира на Bulgaria ON AIR.
Куюмджиев също изрази мнение, че зелената енергия не е ненадеждна, но атомните централи са решението.
„Високата цена на горивата може да има връзка с „Росенец“. Ще видим какво ще направи собственикът на рафинерията. Отнемането на концесията означава, че ще има нов оператор, който ще налага такси на пристигащите кораби и те вероятно ще бъдат по-високи“, смята гостът.
В края на разговора Явор Куюмджиев коментира и идеята да дадем оборудването от АЕЦ „Белене“ на Украйна. „Против съм, това е най-голямата щуротия, която някой може да роди“, отсече той.
Гледайте целия разговор във видеото.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg