„Сега Израел е в почти пълна изолация“, каза Любомир Кючуков
Нетаняху постави Тръмп в неприятна ситуация, той пък направи същото с Европа
Пред ООН израелският премиер Бенямин Нетаняху осъди страните, които признаха Палестина.
„Тази реакция беше доста естествена и е резултат от всичко това, което се случва. В рамките на ООН имаме близо 160 държави от 193, които официално са признали Държавата Палестина, а от друга страна имаме изказвания на Нетаняху, че палестинска държава няма да има, противно на всички резолюции и решения на ООН. За пръв път в историята генерален секретар на ООН е обявен за персона нон грата от страна членка на ООН„, каза бившият зам.-външен министър Любомир Кючуков в студиото на „Денят ON AIR„.
По думите му Нетаняху иска да доведе нещата дотам, че да няма какво и къде да „бъде признавано“.
Още по темата
Неизгодна позиция за САЩ
„Допреди 2 години Израел се радваше на обща симпатия, а сега е в почти пълна изолация. Това поставя и в доста неуютна ситуация САЩ, които са основният подкрепящ Израел“, допълни Кючуков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той е на мнение, че Тръмп е поставил в „неудобна ситуация“ собствения си държавен секретар.
„Американският лидер каза, че Украйна може да се възстанови в първоначалната си форма, включително да отиде и по-нататък, докато Марко Рубио обясняваше, че тази война не може да бъде спечелена. Тръмп остави Европа безмълвна. Досега няма нито една официална реакция на това, което каза. Със своето изказване той прехвърли отговорността. Той постави Европа пред изключително труден стратегически избор – дали да търси решение на конфликта по военен, или по политически път“, подчерта гостът.
Още по темата
Задава ли се споразумение за край на войната
Според него войната ще приключи под формата на споразумение.
„Не е въпросът дали, а кога и какво ще бъде неговото съдържание. Ако преговорите сега се провалят, те ще дискредитират самата идея да се намери решение по политически път. И Тръмп, и Путин ще приемат това като личен неуспех. Това ще означава една война без хоризонт, който да предполага край и сериозно ескалиране на военните действия“, коментира бившият зам.-външен министър.
Кючуков смята, че вече говорим за гаранции за сигурност по въздух и море.
Още по темата
Готвим се за война, а не да я предотвратим
„Както казаха властите в Полша и Естония, и Рюте, и Тръмп – това не е атака и заради това те не бяха свалени от самолети на НАТО. Това, което е опасно в тази ситуация, подобни действия рязко увеличават риска и напрежението за директен сблъсък между Русия и НАТО. Много хора казват, че се готвим за война и за мен това е най-сериозният проблем. Защото се създава впечатление, че всички наши усилия са насочени към това да се подготвим за война, а не да я предотвратим“, заключи той.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg