На фона на негативната статистика за това колко малко четат българите, Столичната библиотека е пример как всяка подобна тенденция може да бъде обърната.
„Опровергаваме всички негативни статистики по отношение на четенето в библиотеките и в България. Моята практика от 15 г. като служител на Столичната библиотека показва, че хората четат, хората се връщат в библиотеките. За последните 10 г., благодарение на усилията на ръководството и екипа, нашите показатели са се покачили. От 30 000 читатели през 2014 г. към днешна дата имаме 93 000 читатели“, посочи пред „България сутрин“ д-р Светослава Тончева, която е ръководител сектор в Столичната библиотека.
свързани
На голям интерес се радва детският сектор. Най-малките посетители са на възраст под 1 година.
„За да има четящи възрастни, трябва да възпитаме четящи деца. Детската аудитория е силен аргумент за нас да продължим да работим. Ролята на семейството не бива да бъде пренебрегвана. Общата ни кауза е да направим хората четящи“, призова д-р Светослава Тончева.
Най-възрастните читатели в Столичната библиотека са на около 100 г.
свързани
Пред Bulgaria ON AIR д-р Тончева изрази убеждението си, че съвременните технологии няма да откажат читателя от хартиената книга.
„Ще съществуват паралелно в обозримо бъдеще. Не виждам пречка новите технологии да съществуват с книжните носители, с миризмата на книгата, директния контакт с книгата. Ние работим в посока дигитализиране на нашите ресурси, одобрени сме по програмата за устойчиво развитие за дигитален хъб“, добави тя.
Традиция е Столичната библиотека да награждава своите най-активни читатели. През годините тя се утвърди и като важен център в столицата за провеждане на културни събития.
Очаквайте видеото с целия разговор.
Какви са намеренията ви за 9 юни?
Тагове:
Източник: Bgonair.bg