По думите на патриарх Даниил обществото ни се нуждае от просвета.
Църквата като богочовешки организъм съществува 2000 години. Тя има свои вътрешни правила, които с хилядолетия са показали, че дават възможност църквата да се приспособи при всякакви условия, при всякакви политически системи, при различни отношения на управляващи към църквата. Важното е това, което с усъвършенстването, личното усъвършенстване на духовенството, да може свидетелството за вярата да стигнат хората. Това заяви Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.
„Може би да се създадат възможности за хората, което е необходимо. В момента обществото ни се нуждае от просвета, просвета във вярата. Малко по малко започва да се осъществява една промяна, започва да се осъществява една връзка между хората и духовника в църквата и Христос, Господ Исус Христос преобразява живота на човек“, подчерта той.
свързани
Патриарх Даниил настоява в училище да се изучава религия
„Слава Богу преди няколко години се стигна до одобрение от Министерството на образованието на програма, по която да се осъществява преподаването по предмета “ Религия и православие“ в училищата. В момента е като свободно избираема форма – било занимание по интереси, било по някой извънкласна форма. От голямо значение е този предмет да присъства в редовната програма, както са всички останали предмети. Ние не даваме възможност на децата да се запознаят с примера на Свети Иван Рилски. Това ще им бъде плюс, или ще им бъде във вреда, питам аз! Необходимостта от въвеждане на този предмет е очевидна, за съжаление все още у някои хора, някои сънародници, включително фактори в образованието, съществуват такива предразсъдъци“, допълни Негово Светейшество, цитиран от БНР.
Попитан какво е отношението на Българската Православна църква към призивите за преименуване на храм-паметника „Свети Александър Невски“, патриарх Даниил отговори: „Мисля, че става въпрос за едно голямо неразбиране. Не знаем за какво става въпрос. Хората, които им се въртят такива мисли в главите, не знаят за какво става въпрос. И аз съм убеден, че това идва от нецърковни среди. Хора, които не ходят на богослужение в „Св. Ал. Невски“, но мислят, че знаят как трябва да се казва храмът и как трябва да се казва площадът. И аз питам днес – ние днес, техните потомци, зачитаме ли волята и усилията на дарителите, които са на този храм. Мислим ли за това? Ние какви сме? Безродници ли ще се наречем? В продължение на близо 100 години няма по-великолепен, красив храм от „Свети Александър Невски“ на Балканския полуостров. И ние днес, и то хора, които не познават църковния живот, да им се въртят такива мисли в главата – да променят името на храма. Такова нещо се е случило“.
свързани
„В „Свети Александър Невски“ е опелото на Царя. Там след това е възстановяването на Патриаршията – 1953 г. Целокупният народ се е събирал при всякакви поводи в общонационалния живот – било да се помоли в скръб, било да благодари на Бог, да Го прослави. През всичкото това време храмът е служил да събира хората, да подкрепя хората при техните нужди. И питаме на кой му идват сега такива мисли? Какво е пречило името на храма, за да върши той своята функция през всичкото това време?“, попита той.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Тагове:
Източник: Bgonair.bg