
Археолозите от екипа на проф. Николай Овчаров се натъкнаха при разкопките в Перперикон на десетки гробници с форма на каменни саркофази от V-VI век.
„Вече сме в третия месец на разкопките, започват да се очертават най-интересните находки. Попаднахме на голям некролоп от V-VI век, който се развива край голямата базилика на южния квартал. Утре предстои отварянето на първата от десетте гробници, които вероятно ще окажат повече. Това е сложен процес, раннохристиянските гробници не са много богати като езическите, но ще ни покаже много за историята на Перперикон“, каза проф. Овчаров в ефира на „България сутрин“.
Той припомни, че в района на Перперикон са се водили много битки, заради което са изградени крепостни стени, зад които са се развивали всички дейности, включително и погребения, особено на по-заможното население.
свързани
„Поредният щрих от историята на Перперикон е монета, която е от времето на император Василий Втори Българоубиец, от началото на XI век, времето на големите борби между България и Византия“, даде пример археологът.
Находките на екипите, които работят на терен са стоици. Голям помощник за археолозите са металотърсачи и дронове.
„Дроновете се използват не само за война, имат добро приложение в археологията. Снимки отгоре добре показват очертанията на сградите, дроновите снимки ни помагат да уточним техните планове“, каза проф. Николай Овчаров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Перперикон привлича все повече туристи
Археологическият сезон е до октомври месец. Туристите стават все повече с всеки сезон.
„Перперикон е сред приоритетните обекти, които се финансират. На Перперикон е като на бул. „Витоша“ в София. Вчера в Кърджали се играеше мачът на „Арда“ с полския отбор и тук беше пълно с полски запалянковци и журналисти“, не скри задоволството си проф. Овчаров.
Гледайте целия разговор във видеото.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg