Традицията на закичването с усукан бял и червен конец е сред най-старите български обичаи. Според легендите Хан Аспарух получил съобщение от сестра си Хуба под формата на бял конец, привързан към крака на птица. По време на пътя тя се наранила и така конецът се оцветил и в червено.
„Червеният конец пази от болести, затова символизира здраве, докато белият конец символизира дълголетие, и в съчетание те са за здраве, живот и късмет“, каза етнографът Миглена Китова.
Традицията със закичване на мартеници продължава и днес. И тази година най-търсени са ръчно изработените, както и тези с етно мотиви и шевици. Децата пък предпочитат червено-бели кончета с любимите си герои от детските филмчета.
свързани
„Българите започват да се осъзнават и да търсят мартенички от производители, а не китайски и мартеничките от вълна, от прежда“, каза майсторката на мартеници Петранка Ненчева.
Тя изработва мартеници повече от 50 години. Не е забогатяла от продажбата им, но все пак подпомага семейния бюджет. Търговците в Пазарджик отбелязват леко увеличение на цените на мартениците спрямо миналата година. Цените започват от 50 стотинки и стигат до 20 лв.
„Всички материали за мартеничките са увеличени, просто колегите не може да не вдигнат цените. Малко по-скъпи да, но не много“, уточни Петранка.
свързани
На 1 март хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от усукан бял и червен конец. Според традицията те се свалят при първото виждане на щъркел, на лястовица или на цъфнало дърво.
Вижте повече в репортажа.
1 / 26
Честита Баба Марта!
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Тагове:
Източник: Bgonair.bg