Преди дни световната общност отбеляза Деня на първата помощ. В България това отново ни напомни за недостига на лекари, за бавно пристигащите линейки и за оплакванията на пациенти, че чакат твърде дълго пред спешните отделения в болниците.
„В България системата е такава, че не чакат пациентите твърде дълго за спешна помощ, когато стигнат в спешното отделение, те биват доста бързо приемани. Налага се да чакат повече, когато чакат линейка, защото екипите са твърде малко и няма как да се смогне„, заяви д-р Теодор Цанков от Съюза на парамедиците в България пред „Директно“.
свързани
По негови думи спешните отделения са изключително зле финансирани. Липсата на човешки ресурс е също много голям фактор.
Недостигът на екипи в спешните отделения подчертава колко важно е всеки гражданин да бъде обучен да оказва първа помощ, за да може бързата реакция да започне още преди пристигането на линейка.
„Все повече и повече хора проявяват интерес към курсовете по първа помощ и още по-добрата новина е, че всъщност има хора, които повтарят през няколко години курсовете си по първа помощ“, каза инструкторът по първа помощ Андриан Георгиев в ефира на Bulgaria ON AIR.
свързани
Въпреки очевидната нужда от по-добра подготовка по първа помощ, в България не съществуват задължителни правила, които да гарантират редовни опреснителни курсове за гражданите.
„Представям си го по следния начин – когато отиваш да подновиш шофьорската си книжка, задължително минаваш нов курс по първа помощ“, каза още Георгиев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Колко пъти ходихте на почивка това лято?
Тагове:
Източник: Bgonair.bg