Тайван не се стреми към война с Пекин. Много ясно заявяваме, че цялата ни стратегия е свързана с отбранителни операции. Това заяви тайванският министър на отбраната Уелингтън Ку.
Отбраната е с цел възпиране на няколко нива, за да затрудни Китай да завладее острова.
Демократично управляваният Тайван, който Китай разглежда като своя територия, е изправен пред кампания на засилващ се военен и политически натиск от страна на Пекин да приеме претенциите за суверенитет, които правителството в Тайпе отхвърля изцяло.
свързани
В неделя президентът на Тайван Уилям Лай заяви, че Китай смята анексирането и „елиминирането“ на острова за своята голяма национална кауза, като заяви пред тайванските военни кадети да не се поддават на пораженческото схващане, че „първата битка е и последната“ – теория, според която Тайван може да се срине веднага щом Китай започне атака.
Запитан от журналисти в парламента колко дълго Тайван би могъл да удържи без подкрепата на Съединените щати в случай на китайска офанзива, Ку заяви, че не това е смисълът на тяхната стратегия.
„Въпросът не е колко дълго ще издържим. Нашата стратегия, нашата хипотеза, е асиметрична война, за да изградим нашето възпиране в много области и по време на този процес да отслабим“ способността на Китай да нахлуе, каза той, цитиран от БТА.
свързани
Като част от провежданите военни реформи Тайван насърчава идеята за „асиметрична война“, за да направи силите си, които са в пъти по-малко от китайските, по-мобилни и по-трудни за атакуване, например чрез снабдяването им с ракети, монтирани на превозни средства и безпилотни летателни апарати.
Китай твърди, че Лай е „опасен сепаратист“, който рискува да влезе в конфликт, като настоява за официална независимост на Тайван. От своя страна, Лай твърди, че само тайванският народ може да реши своето бъдеще, и многократно е отправял предложения за преговори с Пекин, които са завършвали с отказ.
Ку заяви, че Китай е този, който „създава проблеми“ и провокира напрежението в Тайванския проток.
Снимка: БГНЕС
Тагове:
Източник: Bgonair.bg