Предложенията ще бъдат представени на президента Ердоган.
Турските власти поставят въпроса за премахване на „шведската маса“ в ресторантите заради големите количества хранителни отпадъци, съобщиРамазан Бингел, член на Съвета по селскостопанска и продоволствена политика към президентската администрация, предаде Daily Sabah.
„Наскоро проведохме среща с хотелиери, на която обсъдихме обема на хранителните отпадъци. Благодарение на „шведската маса“ в хотелите на човек се падат около 150 грама храна, която отива в кошчето, а това са ужасяващи цифри. Още около 40 процента от продуктите се развалят, докато стигнат до потребителя, поради недостатъчно охлаждане, всяка година изхвърляме закуски – това е загуба на още няколко милиарда лири“, заявява Бингел.
свързани
Според информация на турския фонд TİSVA, ежегодно в страната се изхвърлят около 23 милиона тона хранителни отпадъци, предимно плодове и зеленчуци, като 35% от тях се изхвърлят, без да бъдат използвани за приготвяне на храна.
Фондът е изчислил, че ежедневно в Турция се изхвърлят около 12 милиона хлебни изделия, като намаляването на тази цифра с поне пет процента ще позволи да се нахранят 900 хиляди семейства през годината.
свързани
„Нашият съвет подготвя доклад за предотвратяване на такива количества хранителни отпадъци, ще бъдат представени предложения, отнасящи се до шведските маси и „турската закуска“. Всички в Турция са съгласни, че трябва да се направи нещо, но никой не прави нищо, а ние ще предприемем действия“, подчертава Бингел, цитиран от „Фокус“.
Той отбелязва, че подготовката на доклада за разглеждане от президента Реджеп Тайип Ердоган ще отнеме няколко месеца. Редица представители на туристическата индустрия в Турция от време на време заявяват необходимостта от отказ от системата All Inclusive.
Коя е най-голямата заплаха, пред която е изправено човечеството?
Снимка: Freepik
Тагове:
Източник: Bgonair.bg