
„Важно е да настъпят промени в Закона за изменение и допълнение на лекарствата и лекарствените продукти в хуманната медицина, където преди 5 години беше въведен тест, обезпечаващ достатъчност в лекарствената мрежа. 65% заложени в текста вече не са актуални и процентът трябва да бъде по-висок – около 90%. Това ще даде възможност голяма част от лекарствата да останат на територията на нашата страна“.
Това каза магистър-фармацевтът Аделина Любенова, член на Специализирания съвет за контрол над снабдяването с лекарства, който създаде министърът на здравеопазването. Тя е представител на един от водещите търговци на едро, вносител на лекарства. Допълни, че контролът в отделните звена на снабдяването се очаква да се повиши.
свързани
„България се справя добре в сравнение с други европейски страни. Това, че се получи недостиг на антибиотици, е нормално“, посочи Любенова, цитирана от БНР. Според нея комуникацията лекар – фармацевт не е динамична и актуална, но това трябва да бъде преодоляно.
свързани
„Ако в момента няма „Вентолин“ или „Пулмикорт“, има други продукти, с които може да бъде овладяна тази задна хрема, която в момента мъчи децата. Това е комуникационен проблем. Количествата, които се внасят, не са малко. Лекарите да знаят какво е внесено и да го изпишат на рецепта, а не да изписват лекарства, които са в недостатъчност„, коментира още специалистът.
По думите ѝ проверките на складовите бази са сериозни и продължителни.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Тагове:
Източник: Bgonair.bg