
Бившият зам.-министър Димитър Димитров и бизнесменът Михаил Методиев прибират 60 000 лева обезщетение
Щедра порция обезщетения получават приятелите на бившата социална министърка Емилия Масларова, съдени и оправдани по онова дело за скандалния ремонт на социалния дом в Стара Загора. Прокуратурата ще трябва да плати над 60 000 лева на някогашния й зам.-министър в социалното ведомство Димитър Димитров и на бизнесмена Михаил Методиев. Самата Масларова осъди България в Страсбург още през 2019 г. на 5000 евро, понеже била нарушена презумцията за невинността й, писа „Уикенд“.
Да уточним, че делото за скъпия ремонт в Стара Загора завърши с фиаско, понеже се оказа, че прокуратурата така и не е успяла да напише един нормален обвинителен акт, категорични са юристи. Те обаче не коментират дали това е от некадърност или заради корумпция. Сега обаче обезщетението ще се плати от нашите данъци, а не от бюджета на държавното обвинение.
Цялата група подсъдими по онова дело са все близки приятели на Емилия Масларова и до един са тясно свързани със Стара Загора. Обезщетеният сега Димитър Димитров, който от 2005 г. е заместник на госпожата, преди това е депутат от БСП, а в годините на соца е несменяемият зам.-кмет по строителството, а след това и по социалните въпроси на Стара Загора. Самият град е привлекателен с производствата си на компактдискове, на олио, а също и с птицекомбинатите си – при това не само за фамилията на Масларова, но и за други важни клечки от елита на БСП, както и за бивши високопоставени служители от МВР и Държавна сигурност. По техни хвалби, през годините на промените те овладяват бизнеса в града на липите, разбира се със система от подставени лица.
Въпросният Димитър Димитров в последните дни от управлението на Станишев е пратен на тиха работа – определен е за шеф на Държавната агенция за българите в чужбина. Той обаче така и не я оглавява, понеже на власт идва ГЕРБ и шеф на Агенцията става протежето на покойния Божидар Димитров- Райна Манджукова.
Другият сега обезщетен Михаил Методиев, управител на фирмата „Стара Загора 2007”, извършила ремонта на социалния дом, също е в тясна връзка с Масларова. Той, както и другият бивш подсъдим Венцислав Драганов, иначе съсобственик на въпросната фирма, никога не са крили, че са семейни приятели на госпожата и вече покойния й съпруг Антон Масларов. Ремонтираният от тях „Центъра за предлагане на комплексни социални услуги” в Стара Загора обаче протече, при това много скоро след скъпото преустройство. Експерти бяха изчислили, че за един квадратен метър ремонт в него са похарчени по над 2400 лева и то в онези години. С тези пари е било възможно да се вдигне нова сграда.
Подобни публикации
Самата обществената поръчка за реконструкцията е била обявена с условие: кандидатите да са доказани строителни фирми, с оборот не по-малко от 5 млн. лева за последните 3 години. Компанията – победител „Стара Загора 2007” е регистрирана на 10 декември 2007 г., точно три дни след като са били осигурени милионите за реконструкцията и повече от месец, след като е обявена обществената поръчка! Ясно е, че нито е фирма с реноме на строител, нито има 5 млн. оборот, но пък беше спечелила. И как не, след като в нея управител е въпросният Михаил Методиев, а 99% от фирмата принадлежат на специализираната в търговия с горива „Конкордия”, която е свързана със семейния приятел на Масларова – Венцислав Драганов. Той бивш служител от Държавна сигурност в Стара Загора, а след промените – става честен частник. Колкото и да се гневи Масларова на журналистите, че опетняват името й, е факт, че нейният приятелският кръг дори не си прави труда да изгради мрежа от подставени лица, а действа директно. Пред съда госпожата, нашумяла със скъпите си чанти и накити, беше заявила, че не тя е избирала изпълнителите на поръчката. Масларова обаче не отрича, че са семейно близки с Венцислав Драганов. При това тя обяснява, че съпругът й Антон Масларов има право да работи и да има свой живот. То и другите хора в България имат не по-малко право да работят и живеят, но никой не ги пита…
Да уточним също, че „Стара Загора 2007” беше разхвърляла работата на подизпълнители, а министър Тотю Младенов заяви навремето, че наетите работници имали по няколко договора – и трудови, и граждански, като част от схемата за точене на пари.
Друг любопитен момент е по това дело, за което сега ще плащаме обезщетения, е, че оригиналната документация за строителството на Работническа болница Стара Загора е изчезнала. Как при това положение може да се сравни какво е било изградено и какво е трябвало да се възстановява около строителната конструкция? И как е изчислена стойността на обществената поръчка, смеят се строителни експерти, според които работата е била изпипана, така че да няма нито следи, нито улики, нито виновни.
Очевидци обаче си припомнят, че докато се ремонтира обекта с парите на социалното министерство, започва и голямо обновление на хотела на Венцислав Драганов – „Армира”. Той е бивша държавна почивна станция в Старозагорските минерални бани. Мястото и досега местните наричат „хотела на Масларова”.
Интересен момент по делото е също, че още на второто заседание основният свидетел Тодор Павлов, на когото прокуратурата уж е сигурила защита за 3 месеца, се отказва от показанията си, дадени по време на разследването. Той отрича да е прекарвал в автобус пликове с пари за Масларова по заръка на Венцислав Драганов, което наистина звучи доста нелепо. Все пак Павлов, признава, че е ял бой от двама непознати и „имал притеснения от Венцислав Драганов”, но пък от друга страна, беше заявил, че бившият ДС офицер не го е заплашвал. Иначе Павлов е набит, докато е под държавна закрила. Двама побойници го причакват пред дома му, натъпкват го в кола и го стоварват на поляна край Ловеч. Там му удрят два шамара и му казват да си оттегли показанията си, което и прави.
И още един интересен момент. По времето, когато се разследва златния ремонт в Стара Загора, на свой ред и Военната прокуратура започва разследване срещу Венцислав Драганов и управителя на строителната фирмата Михаил Методиев. Причината за това разследване, също отишло на кино, е, че през 2004-2009 г. чрез заменките на панелки от покрайнините на Казанлък и Стара Загора, а също и чрез покупки на съседни имоти, двамата бизнесмени – Венцислав Драганов и Михаил Методиев превзели цели участъци от централните търговски улици в областния център.
През изминалите години оправданата вип-подсъдима Емилия Масларова не веднъж се заканваше, че ще съди журналисти и издания, които са написали, че е присвоила 11 млн. лева от ремонта на социалния дом в Стара Загора. Само че преди журналистите тогавашният социален министър Тотю Младенов пръв заяви, че са похарчени рекордните 19 млн. лева за реконструкцията, като при това самият обект бил във вече изградената сграда на Работническата болница.
Да припомним и нещо, което звучи направо пророчески. При откриването на обекта Емилия Масларова беше казала, че искрено се надява „примерът на този пилотен проект да бъде много заразителен”. Факт е, че точно това се случи и с други строежи в страната през изминалите години…