Двете страни обсъждат съвместни проекти в Арктика и Аляска.
Има светлина в края на тунела в отношенията между Русия и САЩ. Това заяви руският президент Владимир Путин, като допълни, че двете страни обсъждат съвместни проекти в Арктика и Аляска.
Той каза, че е сигурен, че лидерските качества на американския президент Доналд Тръмп ще помогнат за възстановяването на отношенията след неотдавнашния им спад.
свързани
„С идването на президента Тръмп мисля, че се появи светлина в края на тунела. И сега имахме много добра, значима и откровена среща в Аляска“, каза руският лидер, имайки предвид срещата на върха от миналата седмица.
„Следващите стъпки сега зависят от лидерството на Съединените щати, но съм уверен, че лидерските качества на настоящия президент, президента Тръмп, са добра гаранция, че отношенията ще бъдат възстановени“, добави той.
свързани
Коментарите на Путин сигнализираха оптимизма на Русия, че може да поправи отношенията си със САЩ и да сключи бизнес сделки, въпреки липсата на ясен напредък към прекратяване на конфликта в Украйна по време на срещата на върха с Тръмп на 15 август.
Путин не даде подробности за възможно сътрудничество между САЩ и Русия в Арктика, но заяви, че в региона има „огромни, огромни“ запаси от полезни изкопаеми и отбеляза, че руската компания за втечнен природен газ „Новатек“ вече оперира там.
„Обсъждаме с американските партньори възможността за съвместна работа в тази област. И не само в нашата арктическа зона, но и в Аляска. В същото време технологиите, с които разполагаме, днес никой друг освен нас не притежава. И това представлява интерес за нашите партньори, включително и тези от САЩ“, изтъкна руският президент, цитиран от БГНЕС.
И Русия, и САЩ заявиха, че виждат огромни икономически възможности, ако успеят да нормализират отношенията си, след като те достигнаха най-ниското си ниво след края на Студената война заради войната в Украйна.
Снимка: Reuters
Тагове:
Източник: Bgonair.bg