
Заради бушуващите пожари на територията на страната от „Възраждане“ поискаха изслушване на премиера Росен Желязков. Причината – за една година страната ни не е закупила техника с предвидени за това 170 млн. лв.
„Сега чакаме самолети от Швеция. Единственото, което ни остава, е да гледаме как горим“, заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, каквато и техника да се купи, тя няма как да се справи срещу умишлените палежи.
свързани
„За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложна е за пилотиране подобна техника и обучението, и поддържането на формата на пилотите. Така че във връзка с цялата европейска стратегия и взаимопомощ при пожари, може да се обмисли и да се вземе между трите министерства, вътрешно, външно и транспортно, там да се направи едно дружество и в него на лизинг да се вземат и да се купят летателни часове, както са направили много държави“, обясни той.
От ПП-ДБ потърсиха отговорност на Желязков
„Това, което искахме, е поне да чуем докъде са стигнали. Ето, премиерът излиза със съобщение, че е сключил договори за техника, някой виждал ли ги е“, попита Николай Денков от ПП-ДБ.
свързани
„В предишното управление пари за това имаше, имаше възможност да бъдат закупени самолети, имаше и средства за оборудване на хеликоптери в България. Това нещо не се направи и причината да не се направи е заради неразбирателство в министерството. Това не става с гол PR. Не можем да разчитаме на европейските страни да ни дават самолети“, коментира Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
Според част от опозиционните партии проблемът се неглижира от години.
„Аз съм присъствал поне в три парламента. Отвратен съм от това, което става“, отбеляза Радостин Василев от МЕЧ.
„Продължава да се правят неща, с които се обезлюдява, ситуацията е катастрофална“, каза Ивелин Михайлов от „Величие“.
Останалите партии не коментираха темата.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Снимка: БГНЕС
Тагове:
Източник: Bgonair.bg