Лидерите на ЕС се споразумяха за по-строги правила, целящи да улеснят експулсирането на търсещи убежище лица, чиито молби за бежанци са отхвърлени, обяви председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Мерките са в отговор на нарастващата европейска загриженост относно незаконната миграция, която се превърна в горещ проблем в няколко страни членки. Това е „европейско предизвикателство, което изисква европейски отговор“, казаха лидерите на ЕС в заключителен документ в края на 16-часовата среща на върха, разглеждаща тази и други теми.
Ниският брой на лица с отказано убежище, които се връщат в родните им страни, е основна грижа за ЕС. Блокът вече прие милиони бежанци от конфликти в Украйна, Сирия и Афганистан, но същевременно е изправен пред молби за убежище от граждани на по-безопасни страни като Бангладеш, Турция и Тунис, много от които в крайна сметка се считат за икономически мигранти, които нямат право на убежище.
свързани
Фон дер Лайен каза, че „пилотни проекти“, разчитащи на граничните патрул, агенциите за убежище и полицейско сътрудничество на ЕС, ще се стремят да въведат „бързи и справедливи процедури за убежище“ на външните граници на блока. Лидерите на ЕС призоваха Комисията „незабавно да мобилизира значителни средства от ЕС“, за да подсили тази външна граница с „капацитети за защита и инфраструктура, средства за наблюдение, включително въздушно наблюдение и оборудване“, става ясно от документа за срещата на върха, пише БГНЕС.
Това решение дойде, след като някои страни от ЕС, по-специално Австрия, настояха Комисията да плати за подсилени огради, предназначени да задържат нелегалните мигранти от съседни страни извън ЕС като Турция. Фон дер Лайен многократно е казвала, че фондовете на ЕС няма да платят за огради, но представители на ЕС и дипломати посочиха, че ако Брюксел плати за камери, наблюдателни кули и друга инфраструктура по външната граница, това ще освободи страните да заделят от националните си бюджети за изграждане на огради.
свързани
Срещата на върха също така постигна споразумение относно „принцип“, според който една страна от ЕС може да използва съдебно решение в друга държава членка, за да върне нередовен мигрант в родната му страна. Така ще се опита да предотврати „пазаруване на убежище“, при което мигрантите отиват в друга държава, за да кандидатстват за оставане, след като са им отказали в първоначалната.
Снимка: БГНЕС
Тагове:
Източник: Bgonair.bg