Експертът Владимир Илиев лично е подал сигнал за опасните дървета.
Община Пловдив започва пълна проверка на всички дървета по поречието на река Марица. Очаква се инспекциите да обхванат и други паркови зони в града. През уикенда мъж, седящ на пейка, загина след като върху него падна клон.
Проверката започна от алеята на булевард „Марица-север“, където стана трагедията, но ще обхване и други ключови зелени площи в града.
свързани
Еколозите ще отбележат най-опасните дървета, за да се вземат мерки. Според съпругата на загиналия в Пловдив, трагедията е можела да бъде предотвратена.
„Клонът на земята, там, където се е отчупил, всичко е изгнило. Което значи, че е трябвало да се види това нещо“, коментира съпругата на загиналия – Елена Богутлиева.
Има засегнати дървета на над 50 години
Експертът Владимир Илиев лично е подал сигнал за опасните дървета.
„Забелязах, че всяко второ дърво е засегнато – разрушаваща гъба, топола, пън, чушка. Тя засяга само мъртва дървесина. Щом е налична гъбата, означава, че има и мъртва дървесина. Няма отстранени дървета, а засегнатите са си на място, те са на над 50 години“, обясни той.
свързани
Близките на загиналия мъж се готвят за съдебна битка.
„Само да мине погребението и завеждам дело. Вече съм си набелязала хора, които ще се грижат за това нещо и ще ги съдя до последно. Не за пари и за обезщетение, но за да разберат, че не са прави, че не си гледат работата. Това е, което най-много ме боли“, сподели Богутлиева.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров обяви, че приоритет на обследване ще бъдат старите тополи. Към момента в общинското предприятие „Градини и паркове“ има над 1200 необработени сигнала за целия град.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg