
С времето артериите на човек започват да се стесняват. При заседнал начин на живот и нездравословни хранителни навици често пренебрегваме сърдечно-съдовото здраве и чак когато настъпи нещо сериозно, обръщаме внимание.
Това повишава риска от инфаркти, инсулти и високо кръвно налягане, пише Times of India.
Има някои храни, за които се смята, че биха спомогнали да намалим риска от подобни проблеми.
Още по темата
Орехи
Орехите са един от най-богатите растителни източници на алфа-линоленова киселина – специфична Омега-3 мастна киселина.
Консумацията на няколко ореха дневно понижава нивата на LDL, намалява кръвното налягане и възпаленията.
Дори е доказано, че помагат за контрол на кръвното налягане при хора с хипертония. Тъй като са калорични, важно е да се спазва умереност.
Още по темата
Овес
Разтворимите фибри, съдържащи се в овеса, са известни със способността си да понижават „лошия“ холестерол (LDL).
Изследвания показват, че консумацията на овес е свързана със средно 5% по-ниски нива на общия холестерол и 7% по-ниски нива на LDL.
Бета-глюканите намаляват образуването на плаки по артериите с времето. Редовната консумация на овес подобрява и храносмилането, както и контрола върху кръвната захар, което индиректно подпомага сърдечно-съдовата система.
Моринга
Моринга е истинска хранителна сила, богата на антиоксиданти, витамини и биоактивни съединения, които поддържат здравето на кръвоносните съдове.
Кверцетинът, силен антиоксидант, намалява възпаленията и може да понижи кръвното налягане, като подобрява еластичността на кръвоносните съдове.
Още по темата
Листа от къри
Листата от къри са хранителен източник, богат на антиоксиданти и фибри, които подпомагат здравето на сърцето.
Те намаляват окисляването на холестерола и подобряват кръвообращението.
Съдържат кемпферол, който намалява възпаленията, премахва натрупванията на плака и понижава LDL холестерола. Освен това спомагат за стабилизиране на кръвната захар.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg