
Варненска област бие столицата по брой тежки катастрофи, сочат данните на Пътна полиция. Областите с най-малко пътни инциденти пък са Перник и Ямбол.
Така до юли месец тази година в морската столица са отчетени 438 тежки катастрофи, докато в Софийска област те са 396. Най-малко тежки ПТП за тази година са регистрирани в областите Перник и Ямбол – съответно с 38 и 32 катастрофи.
В същото време обаче столичани са дали повече жертви на пътя. Загиналите са 23-ма, а пък Варна с 10 по-малко. Пловдив, където традиционно има много пътни мелета, са с 19 загинали за същия период. Общо за цялата страна тежките катастрофи са 3784 с 239 загинали. Това е с 10 души по-малко за същия период на миналата година. От МВР обаче отчитат повече загинали деца на пътя – 12, докато миналата година те са били 5. Съответно повече са и ранените деца при катастрофи – 759 при 666 за миналата година до юли месец. За тази година има значителен ръст и на ранените деца водачи. За посочения период те са 185 или с 55 повече. Най-много са пострадалите заради електрически тротинетки.
„Това са все големи градове, където би трябвало да има повече контрол, повече камери. Колко камери има във Варна. В Пловдив в 21-ви век – чакаме. Хората навсякъде са дигитализирани и имат камери из целите си държави, ние в 21-ви век в Пловдив, който досега беше първи по смъртност, нямаме камери“, коментира Петя Иванова от „Ангели на пътя“, сдружението, обединяващо родителите на загинали на пътя деца.
Подобни публикации
„Просто институциите не работят в синхрон една с друга. Аз живея точно на булеварда, на който джигитът влезе в автобуса с колата си, три дни имаше затишие след катастрофата, след това отново стана същата писта. Трето РПУ е на метри от мястото, но нощно време полицията спи дълбок зимен сън. Трябва да има жива сила навън и да контролира“, категорична е тя. „Говорихме за патрули, които да са необозначени, защото вие знаете, където има полиция или камера, те присветват, намаляват и после моментално отново вдигат скоростта“, каза представителката на „Ангели на пътя“.
Да бъде създаден рехабилитационен център за деца, пострадали при катастрофи, е следващата цел на „Ангели на пътя“, обяви пред „Телеграф“ Иванова. „Нашата борба сега е да направим кампания, даже в момента работим със застрахователно дружество, за да се открие в София рехабилитационен център за деца, пострадали при ПТП, които след това да продължат там възстановяването си“.
По думите й това е абсолютно наложително. „Искрено се надявам тази година да не е черна статистика. Това е нещо страшно, по-страшно няма. 13 са загиналите деца до август, имаме много самокатастрофирали, те са много комплексни нещата. Да, има наказания, но децата нямат никакъв респект. Това е младото поколение. Виждаме, че в първата година, когато вземат шофьорска книжка, не са подготвени. От сдружението призоваваме да се работи с 12- класниците“.
Умираме в ПТП-та най-много в събота, най-малко в сряда
Най-много са загиналите в тежки катастрофи в събота, отчитат от МВР. За посочения период в този ден от седмицата живота си са загубили 59 души, като най-много са загиналите в интервала между 17 и 18 часа. В сряда броят на загиналите при тежки пътни мелета е най-малък – 24 души. Най-много инциденти на пътя стават в петък – общо 588 тежки ПТП в цялата страна. И тук отново Варна е първенец. Най-малко инциденти пък отчитат в неделите.