Ден за отдаване на почит към жертвите.
Днес почитаме жертвите на комунистическия режим. На първи февруари 1945 година срещат смъртта си трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници, общественици – жертви на Народния съд. Денят за почит към жертвите на комунистическия режим е обявен през 2011 година по предложение на президентите на България Желю Желев и Петър Стоянов.
Тази година в София ще има поклонение пред Мемориала и параклиса пред НДК. То се организира от евродепутата от ГЕРБ – ЕНП Андрей Ковачев.
свързани
Във Велико Търново Денят на почит към жертвите на комунистическия режим ще бъде отбелязан с общоградско поклонение пред възпоменателния кръст в парка „Дружба“, където са били изпълнявани присъдите, информира БНР.
На старите гробища във Велико Търново, където са били убивани жертвите на Народния съд и комунистическите репресии след 9 септември 1944 година, заупокойна молитва от 12 часа ще отслужи отец Асен. В центъра на Велико Търново е подредена фотодокументална изложба, която за първи път изнася имената на жертвите от Велико Търново и региона.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Тагове:
Източник: Bgonair.bg