1 / 20
„София прайд“ превзе столицата
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
„София Прайд“, най-голямото шествие в защита на човешките права в България, се провежда в столицата. Събралите се настояват за равноправие и уважение.
„За 16-а поредна година се провежда „София Прайд“ въпреки дъжда, въпреки провокациите, въпреки всички фалшификации, които видяхме през последните, хората са тук и за 16-и път протестират за равноправие на ЛГБТ общността„, разказа Лидия Драгоева от Фондация „Билитис“, един от организаторите на събитието.
Според нея засега няма индикации да дойдат по-малко хора от миналата година. „Въпреки че е рано и вали, вече има доста хора. Хората не се вълнуват толкова от времето, колкото от възможността поне веднъж в годината да покажат, че ЛГБТ хората са част от обществото„, обясни тя.
свързани
Днешната програма включва редица концерти както на млади, така и на утвърдени звезди.
„Основното послание е да не вярват на дезинформация. „София Прайд“ има за цел да постигне равноправие и конкретните ни искания тази година са въвеждане на квалифицирани състави за престъпленията от омраза, по хомофобски подбуди от НПК, признаване на правата от еднополовите семейства, както и да се спрат нападките над транс общността, да се създаде административна процедура за смяна на пола„, уточни Драгоева.
Никол Ангелова е доброволец и участва в „София Прайд“ за втори път. Тя каза, че трябва да има повече хора като тях, които са открити и застават с имената си, защото те не са различни от останалите, а просто имат различна сексуална ориентация.
свързани
„Ние плащаме данъци, имаме домашни любимци, ходим на работа и всякакви други неща, които не ни правят различни. Искам да кажа на хората, че няма от какво да се страхуват и трябва да бъдат по-открити“, смята Ангелова, цитирана от БГНЕС.
Диди Димитров също е участник в „София Прайд“. Той разказа, че посещава Прайда от 7-8 години, а от около 5-6 години се включва като участник: „Мисля, че всичко, което хората искат да направят тук, е просто всеки да се чувства добре в кожата си, да се чувства приет и да получи уважение.“
Димитров коментира, че през първите години на провеждане на Прайда са участвали около 4000-5000 души, докато сега идват над 10000-15000 души и това е много позитивно, защото се вижда как все повече хора започват да се отпускат.
Тагове:
Източник: Bgonair.bg