ЕС се съгласи на отстъпки след заплаха за 30% тарифи.
Доналд Тръмп обяви, че Съединените щати и Европейският съюз са постигнали рамково споразумение за търговска сделка след преговори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Търнбъри, Шотландия.
„Европейският съюз ще се съгласи да закупи енергия от Съединените щати на стойност 750 милиарда долара„, каза Тръмп.
„Те ще се съгласят да инвестират в Съединените щати с 600 милиарда долара повече от сегашното ниво на инвестиции“, поясни американският президент.
Тръмп започна преговорите с Фон дер Лайен по-рано в неделя, тъй като крайният срок в петък за постигане на търговска сделка наближаваше и трябваше да се избегнат 30% мита върху вноса от Европа. Тръмп заяви, че САЩ не могат да паднат под 15% обща митническа ставка за Европейския съюз.
свързани
Рамковото споразумение идва след като Тръмп обяви, че митата върху повечето стоки от ЕС ще бъдат увеличени от универсалната базова ставка от 10% до 30% от 1 август, като мотивира това с един от „най-големите търговски дефицити“ между САЩ и ЕС и с провала на предишните преговори преди крайния срок от 9 юли.
На пресконференция преди преговорите, Фон дер Лайен каза на Тръмп, че той е „известен като твърд преговарящ и майстор на сделки.“
Тръмп потвърди, че писма с нови мита ще бъдат изпратени и до други търговски партньори на САЩ, които не са постигнали споразумение, като изключение ще бъдат митата върху стомана и алуминий.
„Повечето сделки, с изключение на стомана и алуминий, за които получаваме мита от 50%, ще бъдат обект на нови тарифи„, каза той.
По-рано в неделя, министърът на търговията Хауърд Лътник заяви, че след 1 август няма да има повече удължения или гратисни периоди, но „големите икономики“ все още могат да продължат търговските преговори със САЩ. Лътник е в Шотландия заедно с Тръмп за търговските разговори с ЕС.
Снимка: Reuters
Тагове:
Източник: Bgonair.bg