Skip to content

Ретро България

Menu
Menu

Сменяме и номерата на колите

Posted on януари 1, 2026

По софийските улици вече може да се видят автомобили с регистрационни табели, започващи с „ОА“ – и това не е нов областен код. Става дума за номера, издавани в столицата, след като серията „СВ“ е на прага да бъде изчерпана.

Пътната полиция вече регистрира автомобили с новата комбинация, като мярката е част от подхода на МВР за преодоляване на недостига на свободни номера. Досега при регистрациите се използваха само букви, които изглеждат еднакво на кирилица и латиница: А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У и Х. Гласните бяха въвеждани поетапно като втори елемент в комбинациите, а от 7 ноември започна издаването на табели с „О“ като първа буква.

Новият набор от серии включва: „ОА“, „ОВ“, „ОЕ“, „ОК“, „ОМ“, „ОН“, „ОР“, „ОС“, „ОТ“, „ОУ“ и „ОХ“. По 9 999 комплекта са предвидени за всяка серия, което осигурява общо 109 989 нови регистрационни номера. По оценки на специалисти този запас би трябвало да стигне за няколко месеца.

„Въведени са нови буквени комбинации с допустими символи за сериите на автомобилните табели с регистрационен номер“, посочват от МВР.

В КАТ–Дървеница дневно се регистрират между 500 и 600 автомобила. Въпреки това към момента няма окончателно решение как ще се процедира след изчерпване на всички възможни комбинации в рамките на наличните серии. Столичната полиция е направила проверка на неизползваните варианти и обсъжда нови буквени кодове за СДВР, но окончателен избор все още не е обявен.

Предишната серия за София – „СА“ – беше изчерпана през ноември 2014 г., след около девет години употреба, а „СВ“ беше въведена същата година. През десетилетията форматът на регистрационните табели у нас многократно е променян: до 1969 г. се изписвали регионален код и пореден номер; по-късно се въвеждат черни табели за частни и бели за държавни автомобили; през 80-те години към София е добавен втори регионален код – „А“.

От 1992 г. се използват само букви, съвпадащи на кирилица и латиница, в съответствие с изискванията на Виенската конвенция за движение по пътищата. След 1999 г. върху табелите се появява синята лента с „BG“, а след присъединяването на България към ЕС през 2008 г. националното знаме е заменено с европейското.

Отделен режим важи за електрическите превозни средства: за тях се издават табели „ЕА“ (за автомобили) и „ЕМ“ (за мотоциклети), без областни кодове, като те се отличават от стандартните регистрации.

Източник: narod.bg

Kliuki.bg

Recent Posts

  • Избери себе си с Ваня Богданова: INNER-G, SLEEP & RESET и Дневник за осъзната промяна
  • Български Совиньон блан се нареди сред най-добрите
  • Поли Генова и Наум Шопов влизат в „Трейтърс“, Виктория Капитонова отказа играта
  • Задържаха 7 служители на кметство „Приморски“по случая „Баба Алино“!
  • Най-красивата водеща в БНТ – племенница на министър Милошев

Recent Comments

Няма коментари за показване.

Archives

  • юни 2026
  • май 2026
  • април 2026
  • март 2026
  • февруари 2026
  • януари 2026
  • декември 2025
  • ноември 2025
  • октомври 2025
  • септември 2025
  • август 2025
  • юли 2025
  • юни 2025
  • май 2025
  • април 2025
  • март 2025
  • февруари 2025
  • януари 2025
  • декември 2024
  • ноември 2024
  • октомври 2024
  • септември 2024
  • август 2024
  • юли 2024
  • юни 2024
  • май 2024
  • април 2024
  • март 2024
  • февруари 2024
  • януари 2024
  • декември 2023
  • ноември 2023
  • октомври 2023
  • септември 2023
  • август 2023
  • юли 2023
  • юни 2023
  • май 2023
  • април 2023
  • март 2023
  • февруари 2023
  • януари 2023
  • октомври 2022
  • септември 2022
  • август 2022
  • декември 2020
  • юни 2017
  • май 2017
  • април 2017

Categories

  • НА МУШКАТА
  • ОБЩЕСТВО
  • ПОДЗЕМЕН СВЯТ
  • РАЗОБЛИЧЕНИ
  • СКАНДАЛИ
©2026 Ретро България | Design: Newspaperly WordPress Theme