
Отчаянието в лагера на Пеевски 100% е тотално след днешното интервю на Румен Радев. Никой друг бъдещ сигурен премиер от последните 30 години не е бил толкова категоричен в решимостта си да унищожи олигархията във всичките и обществени и биологични форми, колкото е Румен Радев.
Ултимативно и лидерско заявление на Генерала, че мачът вече е спечелен, независимо от точния резултат.
Дали ще е с 5:0 и с над 130 мандата, дали ще е с 1:0 или с 2:0 и малко под 120 мандата, Румен Радев ще вземе мача и ще стане премиер, независимо от тъпите схеми и тънките сметки на Пеевски. Сметки без кръчмар на ходещи политически зомбита.
Ако Пеевски и Борисов пробват с тъпи схеми да си запазят статуквото и да отрежат пътя на Румен Радев към премиерския пост и да спрат реформите в съдебната система, веднага след изборите ще получат зимните протести, умножени по три. И тълпата ще тръгне на саморазправа с политическата мафия.
Най-добре е по-живо и по-здраво Пеевски да сдава багажа и да се предаде без бой, защото ще паднат много невинни политически жертви и пак ще загуби и резултатът дори ще е още по-лош за него в личен план. Какво като купи 400 хиляди гласа в ромските махали и какво като откраднат 20% от бюлетините за Радев, като пак 2 милиона българи ще гласуват за Президента и против Кочината?
За Борисов пенсията в Банкя е без алтернатива, ако иска да избегне задаващия се позор от бруталното изритване не само от политиката, но и от дневния ред на обществото и на стари години да разнася кофата с вазелина при Бай Ставри на 2 етаж в ЦСЗ.
За 1-2 мандата напред идва по-спокойно време в институциите и предстои тяхното интелектуално и морално обновяване, защото видяното през изминалите дни като кастинг за служебен премиер въобще не изглежда вдъхновяващо за нацията. Лудницата на шизофренния Пеевски и на Бойко Деменцията от Банкя трябва да бъде затворена.
Следва упражнението: “Радев идва, Пеевски и Борисов изчезват”.
Цялото интервю на Румен Радев пред Панорама и БНТ виж във вайбър и телеграм канала на BNEWS!
Николай Бареков
Румен Радев : Олигархия – 1:2. Второто полувреме ще реши мача.
Последният петък на януари ни даде първото интервю на Румен Радев, още по-точно: първия разпит.
Бойко Василев се беше подготвил перфектно и не пропусна нито един „опасен“ въпрос, който можеше да се зададе на слезлия от президентската машина в калта на „реалната българска политика“. Очакваме със същата стръв и с несекващ хъс да подложи на подобни изпитания и Борисов, и Пеевски, и Трифонов, и който му падне на мушката!
Според древните гърци добродетелният човек трябва да притежава 12 качества: амбиция, вежливост, искреност, красота, щедрост, великодушие, почтителност, чувство за справедливост, благоразумие, остроумие, смелост и известна доза чар. Ако приложим тази формула към днешното представяне на Румен Радев, то той илюстрира че притежава поне 10 от необходимите качества (пропускам умишлено „красота“, като оставям преценката ѝ на българските жени; също и „чар“, понеже при въпроси, които можеше да ги отстрани с деликатна усмивка, той предпочете да бъде в обяснителен режим).
В интервюто тактиката на военния измести леко настрани стратегията на държавника, което не беше забелязано от уж бдителния Бойко Василев. Не че стратегията на държавника не е вече в главата на Румен Радев, но тази стратегия не трябва да бъде изложена на показ в едно интервю, колкото и важно да е то. Правилно беше да се следва тактиката и тактът, за да стане ясно в каква посока генералът ще повече бъдещата си политическа армия.
А посоката е от ясна по-ясна: битка с олигархията (+мафията; +нейните представители в държавните институции), завзела успешно и често законно – в рамките на законите, разписани от представителите на същата тази олигархия, тровила вече три десетилетия това, което се нарича „народ“ или по партийному – „електорат“. Направлението на главния удар: ОЛИГАРХИЯТА. Именно това са очакванията на милиони български граждани, за да тръгнат постепенно нещата към „чиста и свята република“, за която са мечтали дедите ни! Битката ще бъде тежка и „кървава“ (в преносен смисъл), въпросът е „кой кого“!
От утре „дежурните“ в трите телевизии (едната е, поне по заглавие, национална) ще има доста обстоятелствени „анализатори“ и „оракули“, които ще излеят ниагарски водопади от слова, които нямат връзка в нито едно изречение, но които ще се опитат да качат Радев на онзи кръст, от който Христос е слязъл. В името на „демокрацията“ ще говорят, разбира се.
Но искам да обърна внимание на няколко неща, които имат значение от казаното.
Първо, по отношение на външната политика. „Горещите картофи“ на България са позициите към войната в Украйна, към геноцида в Газа (Василев пропусна темата), към отношенията САЩ – ЕС, към позициите на България в ЕС. Фино и категорично Радев демонстрира ясна и модерна проевропейска позиция по тези парливи теми, докато повечето от нашенските партии се боричкат помежду си като котараци, борещи се за благоволението на една избраница (Урсула фон дер Лайен; Доналд Тръмп; Володимир Зеленски; Си Дзинпин и т.н.).
Въпросът за Крим получи отговор, даден от Чърчил през 1941 г.: „Ние никога не сме признавали руските граници от 1941 г., освен де факто.“ Лекото дистанциране от САЩ в полза на ЕС, което нюансирано бе поднесено, също напомни защо Атлантическата харта никога не беше подписана и не влезе в сила (Рузвелт и Чърчил я обсъждат на 9-12 август 1941 г. но в крайна сметка се отказват от нея поради различни интереси).
Второ, по отношение на бъдещата икономическа политика. И тук Румен Радев остави в ръкавите си най-важните козове, правилно!, понеже целта сега е една – битката с олигархията, а промените в данъчната политика и в Конституцията – това са задачи след победата над олигархията. Inter arma enim silent leges (Когато говорят оръжията, законите мълчат)!
Румен Радев декларира че на този етап „данъците няма да се пипат“, което е в разрез с препоръките на МВФ и на други анализатори, които препоръчват този лек срещу тежкото задлъжняване на страната и провала на държавния бюджет. И което, впрочем, е много изгодно за олигархията.
Малко данни в подкрепа „на този етап“ да не се пипат данъците, а през 2027 г. Над 132 млрд. лв. са общо публикуваните обществени поръчки (2020–2024). Освен тях, България е усвоила около 32 млрд. лв. европейски средства от присъединяването към ЕС до края на 2024 г. Ако допуснем че „отклонените средства“ от олигархията са 10% (подозирам че са доста повече), то тя се е обогатила „извънредно“ с над 16 млрд. лв. по системата „мафиоти в държавата – корумпиран бизнес – корумпирани политици“. А през следващите години, ако така се продължава, отново милиарди ще протичат през дупките на държавния чувал!
Че през 2027 г. ще има промяна в данъчната политика, Радев загатна по косвен начин, подчертавайки шампионското място на България по неравенство в целия Европейски съюз; няма как тогава (от 2027 г.) да не бъде „пипана“ данъчната система, понеже „помпата на богатството“ засега помпа отдолу нагоре, от средната класа и нископлатените – към най-богатите, които стават все по-богати.
На този етап въпросът за отношението „дясно – ляво“ е поставен също настрана, понеже в България голяма част от дребните и средните собственици също ще поемат под строй с Радев. И пак, на този етап, той търси modus vivendi във всички посоки, за да пребори олигархията и свързаната с нея плутокрация. Но на следващ етап ще се наложи Румен Радев да отговаря вече като зрял политик, който със сигурност знае що е „дясно“ и що е „ляво“ и кое политическо решение в кои координати попада.
Остава по-нататък да бъде представен екипът на Радев (сега наистина не му е мястото!), в който вероятно няма да има jobs for the boys, както и програмните намерения на партията.
И накрая, пояснението, защо резултатът „Радев : Олигархия“ е 1:2. Много просто, в „Панорама“ Радев представи своите 10 добродетели и най-важни намерения, и така заби топката в противниковата врата.
Но олигархията е отбелязала „авансово“ и предварително 2 попадения: подготвеното корумпиране на изборите и превзетите (уж)“обществени“ медии. Бесните кучета от утре сутринта ще вият по медиите толкова силно, колкото могат.
Битката с олигархията няма да е лесна, но победата е възможна! Всеки глупак притежава увереност във времена на победи; истинското изпитание е да имаш вяра, когато нещата са много зле. Румен Радев не само демонстрира своята вяра, вече поне милион граждани също имат вяра в него.
професор Боян Дуранкев
Из изявлението на Румен Радев пред Панорама в петък вечер:
Удобното за олигархията поведение щеше да е да остана на поста си, а през март да се проведат поредни избори, които да ѝ върнат властта.
Мнозинството в последните два парламента оряза драстично президентските правомощия и наруши заложения в Конституцията баланс между институциите.
През ноември българите в цялата страна поискаха и получиха оставката на кабинета. Гражданите настояха да се сложи край на този корупционен модел и беззаконието и считам за свой дълг да отговоря на техните призиви и да стъпя в парламентарната политика.
Поисках прошка, защото съзнавам, че за девет години съм допускал грешки. Доверявал съм се на неподходящи хора. Години наред хората очакваха от мен действия, надхвърлящи правомощията на президентската институция, и това, че девет години очакваха създаването на партия със сигурност е подложило на изпитание тяхното търпение. Затова отново ползвам повода да им се извиня.
Моята цел съвпада с голямата цел на обществото: да променим България така, че който е съгрешил, да има санкции. Да живеем според законите си, да сложим край на ерозията на държавността и да укрепим институциите, които не работят. Показателно е, че съдебната система вече не гарантира справедливост. Това не може да продължава повече. Не обещавам възмездие, но обещавам правила, еднакви за всички, които да се спазват от всички.
Нашата голяма цел е България да се развива като свободна, демократична, модерна европейска държава. Голямото предизвикателство пред нейното постигане е олигархичният управленски модел – концентрацията на власт със заграбени огромни публични ресурси. Този модел не само уронва държавността. Той спъва нашето икономическо развитие, изкривява пазарните отношения, рекетира бизнеса, заграбва собственост. И вместо развитието на прогресивна, иновативна икономика на базата на свободна конкуренция, на производителност, на иновации, фокусът е върху разпределението на публичния ресурс по непрозрачен начин.
Последствията са дълготрайни и изключително тежки и се изразяват в бедност, неравенства и срив на цели публични системи. Затова непосредствената ни цел е демонтаж на порочния управленски модел и укрепване на държавността. Защото ако не го постигнем, всички следващи управленски конфигурации, техните социални и икономически програми ще попадат в плен на олигархията и отново ще бъдем на последните места в Европа по стандарт и качество на живот.
С моя екип работим по всеобхватна програма, която да пресече достъпа на олигархията до държавното управление и до политическия процес, да пресече достъпа до артерията на публичните ресурси и да защити бизнеса от рекета. И е изключително важно да изградим институционални механизми, които да не допуснат повторно завладяване на държавата.
Опитът да се премести акцентът на кампанията от вътрешната към външната политика е много изгоден за олигархията, която не се ползва с подкрепата на народа и се надява на подкрепа отвън. Призовавам хората да не се подвеждат по тази манипулация. Всеки разкол в обществото работи за властта на олигархията. Нужно ни е единение, за да си върнем държавата.
Ако България сведе своето поведение до проста дилема с кого е и против кого е, тя лесно може да бъде въвлечена в конфликти, само защото е с някого или против някого. Трябва да изработваме реалистични позиции с оглед своя национален интерес по всяко предизвикателство. Да излезем от тази философия, в която все търсим да се харесаме на някого, за да бъдем приети някъде. Интегрирани сме във всички европейски структури и механизми и трябва да отстояваме своя национален интерес в тях и да ги правим по-силни.
Договорът с „Боташ“ работи и в момента. През 2024 г. по него са пренесени 3.5 млн. мегаватчаса, а през 2025 г. 4.5 млн. мегаватчаса, но тези, които говореха, че договорът е „печатница за пари“, усетиха, че той може да бъде и инструмент за политическа атака и „въртят тази плоча“ всеки ден.
Реформата в правосъдието е неотложна и ще търсим мнозинство за нея. Що се отнася до сътрудничеството с другите партии в новото Народно събрание, няма как да обсъждаме това, без да е ясно кой и с каква тежест ще присъства в парламента.
Ще говорим с всеки, който иска България да е сигурна, силна и конкурентна. Да има правосъдие и справедливост. Който има куража да се включи в разграждането на олигархичния модел, защото това няма да е нито лесно, нито безопасно. Който иска България да се развива като свободна, демократична и просперираща европейска държава.
Към момента не е възможно да се направи нова партия, която да участва на тези избори. Българското законодателство ясно регламентира какъв е крайният срок за регистрация на изборите, на партиите и на коалициите, както и крайният срок за обявяване на листите. Така че ние ще спазим този срок, но ще се въздържа от детайли, на чия регистрация ще разчитаме за изборите.
Компромиси в политиката са необходими, но те имат граници. Мисля, че днешната политическа класа ги погази и затова хората я загърбиха.
Първата крачка, за да успеем, е масовото участие в предстоящите избори на милиони българи. Колкото по-силна е подкрепата на хората, толкова по-малко компромиси ще се налагат.
Bnews.bg