Последните случаи на марсилска треска за региона са от 2008 и 2009 година.
Първи случай на марсилска треска в област Монтана е регистриран при 71-годишна жена.
Случаят е потвърден чрез серологично изследване. Жената от община Берковица е диагностицирана с марсилска треска, съобщи директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция – Монтана – Елена Тодорова.
„Заболяването започва с повишена температура, обрив и характерно черно петно на мястото на ухапване“, допълни Тодорова.
Марсилската треска се предава от заразен кърлеж.
„Жената дава данни, че тя живее на село, има куче“, коментира още директорът.
Заболяването не е типично за Монтанско, по-често се случва в Южна България или Черноморието.
„Провежда се антибиотично лечение, повлиява се сравнително бързо от терапията“, пояснява Елена Тодорова, цитирана от БНР.
Жената е лекувана в болницата в Монтана. Състоянието ѝ в момента е стабилно. Последните случаи на марсилска треска за региона са от 2008 и 2009 г.
Коя е най-голямата заплаха, пред която е изправено човечеството?
Снимка: Pexels
Тагове:
Източник: Bgonair.bg